.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

2013-14 all-conference boys basketball, girls basketball

-A A +A
By The Staff

The following are the 5A Jeffco League all-conference selections for 2013-14 in boys and girls basketball:

BOYS BASKETBALL
FIRST TEAM
Darius Reiter, Chatfield; Marcus Asmus, Standley Lake; Thomas Neff, Arvada West; DJ Miles, Bear Creek; Brandon Wilson, Columbine; Evan O’Dorisio, Lakewood; Jacob Flores, Dakota Ridge; Dallas Walton, Ralston Valley; Cambrian Antrillo, Dakota Ridge; Andrew St. Germain, Chatfield
SECOND TEAM
Bryn Finnefrock, Ralston Valley; Alec Wray, Chatfield; Robert Mendez, Bear Creek; Luke Neff, Arvada West; Marcus Culhane, Arvada West; Mason Grouthuesman, Dakota Ridge; Zac Stevens, Ralston Valley; Guy Young, Lakewood; Riley Welch, Chatfield; Kolton Peterson, Lakewood
HONORABLE MENTION
Tucker Holden, Columbine; Keaton Matthies, Columbine; Michael Tait, Columbine; Dan DeGraaf, Columbine; Austin Rice, Chatfield; Irhad Kozic, Lakwood; Fox Maikovich, Lakewood; Cody Pittman, Dakota Ridge; Javis Larson, Pomona; Andrew Wingard, Ralston Valley; Rane Hornecker, Ralston Valley; Dylan Critchfield, Standley Lake; Connor Durant, Standley Lake
MVP: Marcus Asmus, Standley Lake
COACH OF THE YEAR: Steve Schimpeler, Chatfield
SPORTSMANSHIP: Dakota Ridge, Columbine, Arvada West

GIRLS BASKETBALL
FIRST TEAM
Amber Gary, Bear Creek; Bridget Snow, Columbine; Casey Torbet, Standley Lake; Mackenzie Forrest, Lakewood; Jessica Brooks, Lakewood; McKenna Bishop, Lakewood; Ashley Van Sickle, Ralston Valley; Amanda Lefholz, Ralston Valley; Jae Ferrin, Dakota Ridge; Lauren Wood, Dakota Ridge
SECOND TEAM
Emily Lachenmayer, Chatfield; Edina Krusko, Bear Creek; Jaylee Tait, Columbine; Caylie Hartman, Standley Lake; Sierra Galbreath, Ralston Valley; Morgan Nishida, Ralston Valley; Chantal Jacobs, Ralston Valley; Alexa Zarlengo, Pomona; Katherine Glander, Chatfield; Caitlin Navatil, Dakota Ridge
HONORABLE MENTION
Gabby Carbone, Lakewood; Hunter Worthley, Bear Creek; Carly Perry, Columbine; Madison Brown, Arvada West; Dominique Riley, Arvada West; Janelle Feldman, Ralston Valley
MVP: Mackenzie Forrest, Lakewood
COACH OF THE YEAR: Chris Poisson, Lakewood
SPORTSMANSHIP: Columbine, Standley Lake, Dakota Ridge