.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

All-conference football

-A A +A
By Michael Hicks

The following is the football all-conference teams for the 2013 season for the 5A Super 6 and 4A Plains conferences:

5A SUPER 6, FIRST TEAM
Tony Bello, OL, Bear Creek; Connor Beese, OL, Columbine; Logan Anderson, OL, Columbine; Jacob Jones, OL, Chatfield; Joey Roselli, OL, Chatfield; Reid Stables, OL, Mullen; Casey Nichols, QB, Lakewood; Gabe Peterson, QB, Arapahoe; Kyle Winkler, QB, Chatfield; Jose Cancanon, RB, Arapahoe; Bernard McDondle, RB, Columbine; Michael Callahan-Harris, RB, Chatfield; Sean Pinson, RB, Lakewood; Brandon Zanier, WR, Chatfield; Justin Murphy, WR, Bear Creek; Patrick Stephens, WR, Mullen; Tevin Lucas, WR, Lakewood; Ethan Brunhofer, TE, Arapahoe; JK Scott, PK, Mullen; Kyle Foss, DL, Arapahoe; Jacen White, DL, Columbine; Terrell Johnson, DL, Mullen; Matthew Gaiter, DL, Chatfield; Jaylen Mosqueira, LB, Arapahoe; Drew Shotts, LB, Bear Creek; Chase Braun, LB, Lakewood; Cooper Glass, DB, Arapahoe; Tanner DeGutis, DB, Columbine; Isaiah Banks, DB, Mullen; Sean O’Dell, DB, Chatfield; Jake Romero, DB, Lakewood; Olabisi Johnson, KR, Bear Creek; Reid Harris, DS, Columbine; Connor Stone, DS, Lakewood

SECOND TEAM
Daylon Stutz, OL, Arapahoe; Joey Bustam, OL, Columbine; Taylor Padgett, OL, Columbine; Sean Cannon, OL, Mullen; Marshall Reyburn, OL, Mullen; Mao Niko, OL, Lakewood; Denis Tsimbalist, OL, Chatfield; Nick Madrid, QB, Bear Creek; Jovan Tafoya, QB, Mullen; Jeremy Aparicio, RB, Columbine; Austin Steinhoff, RB, Chatfield; Marcus McElroy, RB, Mullen; Kevin Dement, WR, Arapahoe; Anthony Brown, WR, Lakewood; Jah’Rel Olson, WR, Chatfield; Bradley Garza, TE, Mullen; Matt Robak, PK, Chatfield; Alex Schmidt, DL, Arapahoe; Joe Lee, DL, Bear Creek; Larry Munson, DL, Columbine; Wilson George, DL, Chatfield; Zachary Lowe, DL, Chatfield; Trenton Kusterer, DL, Columbine; Charlie Leonard, LB, Arapahoe; Nick Thompson, LB, Arapahoe; Brendan Murphy, LB, Chatfield; Jake Carstensen, LB, Chatfield; Jake Stevens, LB, Mullen; Danny Collins, LB, Mullen; Bryan Daldegan, Arapahoe, DB; Andrew Boone, DB, Bear Creek; Danny Flanagan, DB, Bear Creek; Zack Smith, DB, Columbine; Toby Galvan, DB, Lakewood; Jacob Shinkle, DB, Chatfield; Christian Cumber, DB, Mullen; Emery Taylor, DB, Columbine; Joe Miller, KR, Mullen
HONORABLE MENTION
C.J. Bossart, WR, Arapahoe; Brandon Jewell, TE, Arapahoe; Talon Jones, DB, Arapahoe; Anthony Ferrie, DL, Arapahoe; Taden Jones, DB, Arapahoe; Nick Salas, OL, Arapahoe; Eric Runkle, OL, Bear Creek; Trevaun Arnold, DB, Bear Creek; Felipe Cervantes, WR, Bear Creek; Angel Villa, OL, Bear Creek; Christian Orizaba, WR, Bear Creek; Tomas Randolph, RB, Bear Creek; Michael Dalton, WR, Bear Creek; Connor Haines, OL, Chatfield; Reese Rumsey, DB, Chatfield; Thomas Cordova, OL, Chatfield; Maurice Barley, DL, Chatfield; Jeremy Thompson, DB, Chatfield; Lucas Gunkel, DB, Chatfield; Austin Norton, RB, Columbine; Drake Cantu, LB, Columbine; Dillon Reno, OL, Columbine; Tyler Goodwin, DB, Columbine; Michael Tait, QB, Columbine; Garrett Hammers, DE, Columbine; T.J. Campbell, OL, Lakewood; J.R. Moala, DL, Lakewood; Braden Smith, WR, Lakewood; James Jones, DB, Mullen; Nate Collie, LB, Mullen; Tanner Clem, LB, Mullen; Adam Schacht, OL, Mullen; Mikey Pryor, DB, Mullen

OFFENSIVE MVP: Bernard McDondle, Columbine
DEFENSIVE MVP: Ethan Brunhofer, Arapahoe
COACH OF THE YEAR: Andy Lowry, Columbine
SPORTSMANSHIP: Lakewood, Bear Creek, Chatfield

4A PLAINS, FIRST TEAM
Braxon Thais, QB, Dakota Ridge; Aaron Nelson, RB, Dakota Ridge; Zac Lindsay, RB, Denver South; Trevonte Tasco, RB, Denver South; Jordan Jones, WR, Wheat Ridge; Dillon DeLauro, WR, Dakota Ridge; Mike Johnson, WR, Denver South; Dakota Koenecke, WR, Wheat Ridge; Brant Seeley, OL, Dakota Ridge; Tyler Michels, OL, Green Mt.; Sean Malloy, OL, Littleton; Daryus Choury, OL, Denver South; Gabe  Young, OL, Wheat Ridge; Brock Howes, DL, Dakota Ridge; Mitch Schaffer, DL, Green Mt.; Landon Delozor, DL, JFK; Sean Malloy, DL, Littleton; Mike Williams, DL, Denver South; Darien Mion, DL, Denver South; Rashin Pettiford, DL, Wheat Ridge; Tyler Magana, LB, Dakota Ridge; Zane Larson, LB, Green Mt.; Dante Tucker, LB, Littleton; Zac Lindsay, LB, Denver South; Johnnie Coleman, LB, Denver South; Michael DeLeon, DB, Dakota Ridge; Tre Blake, DB, Littleton; Shun Johnson, DB, Denver South; Cristian Lincona-Ortega, DB, Wheat Ridge; Anthony McGinnis, DB, Wheat Ridge; Zach Barwick, PK, Dakota Ridge; Orion Martzloff, P, Green Mt.

SECOND TEAM
Roland Warns, QB, Green Mt.; Chance Boyce, RB, Green Mt.; Averee Mason-Boggess, RB, Wheat Ridge; Tre Blake, WR, Littleton; Jake Sanchez, WR, Dakota Ridge; Austin Bieber, TE, Littleton; Austin Gaylord, DL, Dakota Ridge; Alec Abrashoff, OL, Dakota Ridge; Nick Steigerwald, OL, Green Mt.; Aron Pino, OL, Littleton; Kaylor Greenstreet, DL, Dakota Ridge; Zack Chouaf, DL, Green Mt.; Talon Schaller, DL, Green Mt.; Aron Pino, DL, Littleton; Eric Timmermeyer, DL, Littleton; Devante Williams, LB, Dakota Ridge; Orion Martzloff, LB, Green Mt.; Daniel Henriquez, LB, John F. Kennedy; Eric Lyons, LB, Littleton; Tyus Gallegos-Jones, LB, Littleton; Brandon Saunders, LB, Wheat Ridge; Brian Collins, DB, Dakota Ridge; Derrick Hayward, DB, Green Mt.; Rece Kruger, DB, John F. Kennedy; Michael Norwood, DB, Littleton; Anthony McGinnis, DB, Wheat Ridge; Tre Blake, KR, Littleton; Gareth Mood, K/P, Denver South

HONORABLE MENTION
Tucker Barr, Dakota Ridge; Nick Cohn, Dakota Ridge; Keith Nosker, Dakota Ridge; Nick Gultig, Dakota Ridge; Jeremy Lujan, Dakota Ridge; Eric Lenz, Green Mt.; Shaun Carlson, Green Mt.; Kyle Lichty, Green Mt.; Zach Chouaf, Green Mt.; Emilio Trujillo, Green Mt.; Tanner Weakland, Wheat Ridge; Gabe Young, Wheat Ridge; Ryen Kahl, Wheat Ridge; Xavier Dreiling, Wheat Ridge; Michael Avia, Wheat Ridge

OFFENSIVE MVP: Zach Lindsey, RB, Denver South
DEFENSIVE MVP: Darian Mion, DL, Denver South
SPECIALIST MVP: Aaron Nelson, Dakota Ridge
COACH OF THE YEAR: Tony Lindsey, Denver South