.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Jefferson County 5A all-conference teams

-A A +A
By Dan Johnson

Girls golf

First team

Hannah Paulson, Chatfield

Brittany Brownrigg, Columbine

Stacy Harper, Dakota Ridge

Andi Hibbert, Lakewood

Sydney Holder, Lakewood

Laura Heien, Standley Lake

Katie Moats, Wheat Ridge

Second team

Ashleigh Rehl, Bear Creek

Courtney Lawson, Bear Creek

Courtney Rehl, Dakota Ridge

Caroline Russell, Pomona

Nicole Hulbert, Pomona

Megan Williams, Pomona

Mikayla Passanante, Standley Lake

Most Valuable Player: Andi Hibbert, Lakewood

Boys swimming

First team

100-yard backstroke: Andrew Zerwick, Arvada

50 freestyle: John Dalton, Arvada West

100 freestyle: John Dalton, Arvada West

1-meter diving: Nicholas Suder, Chatfield

200 medley relay: Conifer (Sawyer Franz, Michael Haggett, Geoff Gilmer, Taylor Eagen)

200 IM: Christian Treat, Conifer

200 freestyle relay: Conifer (Damon Johnson, Christian Treat, Craig Fowler, Geoff Gilmer)

200 freestyle: Clay Myers, Ralston Valley

500 freestyle: Clay Myers, Ralston Valley

400 freestyle relay: Ralston Valley (Josh Pacheco, Clay Myers, Andrew Corman, Michael Johnson)

100 butterfly: Nathaniel Moyer, Standley Lake

100 breaststroke: Nathaniel Moyer, Standley Lake

Second team

1-meter diving: John Fox, Chatfield

50 freestyle: Craig Fowler, Conifer

100 freestyle: Christian Treat, Conifer

500 freestyle: Colin Brewster, Ralston Valley

200 freestyle relay: Ralston Valley (Josh Pacheco, Andrew Corman, Michael Johnson, Clay Myers)

200 medley relay: Wheat Ridge (Patrick Armstrong, David Kauffmann, Linley Wendt, Darian Brunetti)

200 freestyle: Jerry Medford, Wheat Ridge

200 IM: David Kauffmann, Wheat Ridge

100 butterfly: Matthew Welch, Wheat Ridge

100 backstroke: Darian Brunetti, Wheat Ridge

100 breaststroke: David Kauffmann, Wheat Ridge

400 freestyle relay: Wheat Ridge (Jerry Medford, Darian Brunetti, Matthew Welch, Linley Wendt)

Honorable mention

100 freestyle: Andrew Zerwick, Arvada

200 freestyle relay: Arvada West (John Dalton, Kyle Santarelli, Blake Trahan, Roger Hu)

200 medley relay: Bear Creek (Andrew Pepping, Andrew Nelson, Oliver Wilson, Eric Brown)

100 breaststroke: Andrew Nelson, Bear Creek

100 butterfly: Andrew Vidikan, Chatfield

50 freestyle: Bryan Wilson, Columbine

200 IM: Sawyer Franz, Conifer

100 backstroke: Sawyer Franz, Conifer

1-meter diving: Taylor Barnes, Green Mountain

400 freestyle relay: Lakewood (Michael Bennett, Will Christie, Jake O'Dell, Jeremy Erbson)

200 freestyle: Linley Wendt, Wheat Ridge

500 freestyle: Linley Wendt, Wheat Ridge

Most Valuable Player: Clay Myers, Ralston Valley

Coach of the Year: Jennifer Snowberg, Lakewood

Sportsmanship: Ralston Valley, Wheat Ridge, Standley Lake

Girls soccer

First team

Brittney Lyman, Arvada West

Erika Bendele, Bear Creek

Alyssa Gillmore, Chatfield

Tori Delmonico, Chatfield

Stephanie Rowe, Chatfield

Callie Hancock, Chatfield

Kristen Hamilton, Columbine

Analisa Meyer, Columbine

Jenny Hutton, Dakota Ridge

Stephanie Kubala, Dakota Ridge

Melanie Mohr, Green Mountain

Shelby Forrest, Green Mountain

Clara Boland, Lakewood

Michelle Six, Lakewood

Hannah Kenyon, Pomona

Christina Cooper, Standley Lake

Kimberly Ammon, Wheat Ridge

Bella Hartley, Wheat Ridge

Second team

Danielle Madonia, Arvada

Melinda Roy, Arvada West

Harmony Mason, Arvada West

Amy Huckaby, Bear Creek

Alexandrea Sanderson, Bear Creek

Caitlyn McNeely, Chatfield

Jenna Schroeder, Columbine

Carly Mace, Dakota Ridge

Chelsea Hutchinson, Dakota Ridge

Meagan Burke, Green Mountain

Amanda Dendorfer, Green Mountain

Lien Hoffmann, Lakewood

Samantha Adams, Standley Lake

Sierra Doherty-Cardenas, Wheat Ridge

Annie Kunz, Wheat Ridge

Silvana DelPiccolo, Wheat Ridge

Honorable mention

Areen Sawaged, Arvada

Tyler Borders, Arvada

Amber DiGiallonardo, Arvada West

Erika Lind, Bear Creek

Kelsey Latham, Chatfield

Deena Gumina, Columbine

Janel Martinez, Dakota Ridge

Kelci Crispe, Green Mountain

Madeline Breer, Lakewood

Meghan Stuart, Pomona

Megan Azzolina, Pomona

Alissa Johnson, Standley Lake

Kelsey Jones, Standley Lake

Lisa Christensen, Wheat Ridge

Most Valuable Player: Alyssa Gillmore, Chatfield

Coach of the Year: Brock Blume, Chatfield

Sportsmanship: Lakewood, Bear Creek, Wheat Ridge

Baseball

First team

Luke Campbell, Arvada West

Erik Mattingly, Bear Creek

Mark Shannon, Chatfield

Jake Davis, Chatfield

Casey Coy, Chatfield

Curtis Cunningham, Columbine

Danny Spond, Columbine

Eric Cain, Dakota Ridge

JC Ochoa, Dakota Ridge

Andrew Phelan, Dakota Ridge

Andrew Melton, Dakota Ridge

Steven Poe, Green Mountain

Connor Eppard, Lakewood

Arthur Jacob Nelson, Wheat Ridge

Parker Orms, Wheat Ridge

Mckinley Land, Wheat Ridge

Second team

Joel Johnston, Arvada

Nick Capra, Arvada West

Tim Ross, Arvada West

Andrew Rains, Bear Creek

Kyle Ferguson, Bear Creek

Taylor Rogers, Chatfield

Kevin Crubaugh, Chatfield

Jeff Cicchinelli, Columbine

JJ Jaramillo, Dakota Ridge

David Whitaker, Dakota Ridge

Shane Hunt, Green Mountain

Jeff Popick, Lakewood

Devon Davidson, Pomona

Paden Dybedal, Standley Lake

Charles Land, Wheat Ridge

Brendan Marvel, Wheat Ridge

Honorable mention

Matt Chrisman, Arvada

Patrick Hunzeker, Arvada

Scott Arpin, Arvada

David Judd, Arvada

Rocco Delorenzo, Arvada West

Jeff Gorski, Arvada West

Mike Martinez, Arvada West

Brian Tri Joy, Bear Creek

Michael Camporeale, Chatfield

Jonathan Watson, Chatfield

John Mills, Chatfield

Connor Holtzkamp, Columbine

Morgan Blatnik, Columbine

Scott Anundsen, Columbine

Cameron Pritchett, Dakota Ridge

Ty Rosco, Dakota Ridge

Kenny Brown, Dakota Ridge

Matthew Wollenzin, Green Mountain

Joseph Baggett, Green Mountain

Griffin Campbell, Lakewood

Dylan Wiberg, Lakewood

Joey Magee, Lakewood

Daniel Nealon, Pomona

Mike Sullivan, Pomona

Jeffrey May, Standley Lake

Matthew Rohrig, Standley Lake

Grant Evans, Wheat Ridge

Most Valuable Player: Eric Cain, Dakota Ridge

Coach of the Year: Jeff Legault, Dakota Ridge

Sportsmanship: Green Mountain, Lakewood, Arvada